Szécsény – ferde tornyok és kastélyok nyomában

A szécsényi Forgách-kastély (Csabai Hajnalka fotója)
A pisai ferde torony talán az egyik leglátogatottabb nevezetesség a világon. Pedig Szécsény is büszkélkedik egy ferde toronnyal. De nemcsak ezért érdemes ide látogatni. Csodálatos várkert, kiváló múzeumok és gazdag történelmi emlékek fogadnak a Nógrád megyei településben.
Nógrád megye egyik leggazdagabb múltú települése Szécsény. Balassagyarmattól 19 kilométerre fekszik, a város közigazgatási határa Szlovákiáig nyúlik. A sors és a történelem furcsa fintora, hogy a határ túloldalán Szécsénykovácsi (szlovákul Kováčovce) terül el. A legutóbbi, 2018-as népszámlálás szerint több mint öt és félezren lakják, a Szécsényi járás központja.
Zivataros történelem
Először 1219-ben említik a nógrádi várak egyikeként. Fekvése többször is a történelmi események középpontjába helyezte. 1334-ben Károly Róbert király Buda lakosaival megegyező kiváltságokat adott a településen élőknek, 1453-ban már megyegyűlést tartottak itt. 1550-ben sikertelenül, majd 1552-ben sikerrel ostromolták meg a török hadak. 1605-ben behódoltak Bocskai István és hajdú seregei előtt, aki a város templomát a reformátusoknak adta. Később Thököly Imre fejedelemségének részévé vált, majd Sobieski János lengyel király hadai foglalták el. 1705-ben pedig itt választotta az országgyűlés vezérlő fejedelemmé II. Rákóczi Ferencet.
Séta a történelemben
Szécsény jelképe a ferde Tűztorony, amely a város főterén büszkélkedik – bizony, nemcsak Olaszországban van ferde torony, hanem hazánkban is. A barokk épület több lépésben nyerte el mai formáját, a most is látható torony 1893-ban készült el. Ferdeségét és ezzel együtt különlegességét a legenda szerint egy világháborús bombatalálatnak, más magyarázat szerint a talaj lassú elcsúszásának köszönheti.
Szintén barokk stílusban épült a Forgách-kastély. Az épület ma a Kubinyi Ferenc Múzeumnak ad otthont, amely a megye régészeti, történeti emlékeit mutatja be. Hozzá tartozik még a várkert, melyben a séta nemcsak nyáron üdítő. A hatalmas parkban tavak, fahidak fogadják a turistákat.
Valamikor vár is állt itt, ám mára nagy része elpusztult, ugyanis a 16. században a várkapitány felgyújtatta, és azóta sem épült újra. A sarokbástya azonban megmaradt, és ma Bástyamúzeumként működik.
941 megtekintés, 1 ma